آشنایی با محیط اندروید استودیو – قسمت سوم

آشنایی با محیط اندروید استودیو و ساختار کلی پروژه های اندرویدیآشنایی با محیط اندروید استودیو و ساختار کلی پروژه های اندرویدی

در پست قبلی اولین اپلیکیشن اندرویدی خود را ایجاد کردیم. در این قسمت یک نگاه کلی به محیط برنامه نویسی Android Studio میاندازیم و ساختار کلی پروژه های اندرویدی را بررسی می کنیم.

آشنایی با محیط اندروید استودیو و ساختار کلی برنامه های اندرویدی

مطابق تصویر بالا محیط اندروید استودیو را یک به یک توضیح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید :

قسمت ۱ :

در این قسمت ساختار پروژه اندروید ما مشخص میشود که در زیر هر کدام را توضیح میدهیم.

manifest : اطلاعات کلی اپلیکیشن ما شامل نام برنامه ، آیکون ، تم برنامه ، اپلیکیشن با کدام Activity شروع بشه ، مجوزهای دسترسی و …

java : در این قسمت کلاس های اپلیکیشن قرار می گیرند . در تصویر بالا شما کلاس MainActivity را می بینید که مربوط به صفحه اصلی برنامه ماست. شکلی کلی Activity را در زیر ببینید :

در متد onCreate کلاس MainActivity به فایل لایوت activity_main (قسمت طراحی ما) اتصال پیدا کرده است. با اینکار هنگام اجرا اکتیویتی لایوت معرفی شده اجرا میگردد.

res : همانطور که از اسمش پیداست منابع اپلیکیشن ما در این پوشه قرار می گیرد .

در پوشه darwable تصاویر برنامه اضافه میشود ،

در پوشه layout صفحه ها و قالب های اپلیکیشن خود را ایجاد می کنیم،

در پوشه mipmap آیکون های برنامه را قرار می دهیم .

در پوشه values در فایل colors رنگ های برنامه تعیین میکنیم، در فایل dimens مرجین ها و خطوط فاصله صفحه را برای دستگاه های مختلف تعیین میکنیم . در قسمت strings رشته ها را ترجمه کنیم(جهت فارسی سازی برنامه کارایی دارد) و در فایل style تم های برنامه خود را میسازیم .

البته پوشه menu نیز جهت ساخت منوهای برنامه در قسمت res قرار میگیرد (در قسمت های بعدی آموزش خواهیم داد)

قسمت ۲ :

برای اینکه صفحات طراحی خود را ببینیم باید به پوشه res=>layout برویم. بصورت پیشفرض هنگام ایجاد پروژه یک لایوت نیز ایجاد کردیم. اگر بخواهیم لایوت دیگری را ایجاد نماییم می توانیم بر روی پوشه layout کلیک راست کرده و new=>layout resource file را انتخاب کنیم و اگر که بخواهیم لایوت و اکتیویتی با هم ایجاد شوند گزینه new=>activity=>empty activity را انتخاب می کنیم. هنگامی که layout خود را باز کنیم دو حالت برای ما نمایش داده میشود . حالت دیزاین و حالت کد ، که شما هر کدام حالت را میتوانید انتخاب کنید. البته بنده پیشنهاد میکنم جهت سریعتر و دقیقتر بودن کار طراحی خود هر دو حالت را با هم کار کنید. جهت طراحی اپلیکیشن یا همان لایوت های برنامه لازم است که به XML آشنایی نسبی داشته باشید (البته خیلی ساده است و یادگیری اون آسونه 😀 )

قسمت ۳ :

در این قسمت انواع کنترل های لازم جهت طراحی اپلیکیشن را در اختیار ما قرار میدهد که میتوانیم با دراگ کردن اون را بروی لایوت خود بکشیم.

قسمت ۴ :

حالت درختی کنترل ها بروی لایوت را نشان میدهد که در این قسمت دسترسی و مدیریت بهتری بروی ویجتها یا کنترلها خواهیم داشت

قسمت ۵ :

با انتخاب هر کنترل خصوصیات آن را میتوانیم در این قسمت ببینیم و آن را بصورت دلخواه تغییر دهیم (البته از قسمت xml لایوت نیز میتوان تنظیمات دلخواه را به کنترل داد)

قسمت ۶ :

در این قسمت میتوان نسخه موبایل خود، تم موردنظر و api دلخواه را جهت نمایش لایوت مشخص نماییم.

قسمت ۷ :

در این قسمت نوار ابزارهایی را داریم که مهمترین آنها AVD Manager ماشین مجازی پیشفرض، SDK Manager کیت توسعه اندروید ، Android Device Monitor جهت مانیتور و دیباگ کردن بخش های مختلف برنامه ، genymotion شبیه ساز سریع جنی موشن و دکمه Run جهت اجرا برنامه ها

قسمت ۸ :

نمایش پیام ها و خطاهای برنامه

تغییر تم و فونت های کد محیط Android Studio :

جهت تغییر تم و استایل محیط اندروید استودیو به مسیر File=>setting=>Appearance رفته و گزینه Theme را با توجه به سلیقه خود تغییر میدهیم.

تغییر تم اندروید استودیو

جهت تغییر فونت های محیط اندروید استودیو نیز به مسیر File=>setting=>Editor=>Font می رویم. از قسمت Scheme گزینه Save As را انتخاب و یکنام جهت فونت خود انتخاب میکنیم سپس میتوانیم اندازه،فاصله بین خطوط و نوع فونت را انتخاب کنیم.

تغییر فونت اندروید استودیو

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
آموزش اندروید آموزش برنامه نویسی

درباره حسین رسولی

از سال 89 در زمینه طراحی اپلیکیشن های ویندوز ، موبایل و همچنین طراحی سایت فعالیت دارم و در حال حاضر مدیریت سایت جهان سورس را برعهده دارم و سعی می کنم روزانه آموزش ها و پروژه های برنامه نویسی را با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاه خود را بیان کنید

با عضویت در خبرنامه از تخفیفات ویژه سایت باخبر شوید

با عضویت در خبرنامه از تخفیفات ویژه سایت باخبر شوید

با موفقیت اشتراک شما ایجاد شد

از ما حمایت کنید