آشنایی با محیط ویژوال استودیو

آشنایی با محیط ویژوال استودیو (Visual Studio)

قبل از اینکه بخواهیم با زبان های دات نت از قبیل سی شارپ یا Asp.net یا VB.net و … کار کنیم ابتدا می بایست یک آشنایی کلی از این محیط داشته باشیم. محیط visual studio مایکروسافت جهت برنامه نویسی به زبان های محبوبی مانند سی شارپ ، وی بی و همچنین در سمت وب می توان با زبان اسکریپتی قدرتمند Asp.net یا سیلورلایت کار کرد که هر روزه بر امکانات و تکنولوژی های آن افزوده می شود . محیط ویژوال استودیو محیطی رایگان نیست و دیگر کشورها بخاطر استفاده از اون هزینه زیادی متقبل می شوند ولی ما ایرانیا خوب بلدیم چطور تحریما رو دور بزنیم 🙂

 یک پروژه را به صورت تستی ایجاد می کنیم تا با این محیط برنامه نویسی بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با محیط ویژوال استودیو

start_page

 

هنگامی که برنامه اجرا می شود پنجره Start Page به شما نمایش داده می شود .

در قسمت ۱ : می توانیم یک پروژه جدید تعریف کنیم.

در قسمت ۲ : پروژه های از قبل ساخته شده را باز کنیم

در قسمت ۳ : پروژه هایی که اخیراً با آنها کار کردیم به ما نمایش داده می شود تا راحتتر بتوانیم به آنها دسترسی داشته باشیم .

 

در اینجا بر روی New Project کلیک می کنیم تا پنجره زیر باز شود .

new_project

از قسمت چپ بالا  زبان برنامه نویسی و محیط کاری خود را انتخاب می کنیم که  در اینجا سی شارپ و حالت ویندوز (ساخت برنامه جهت دسکتاپ های ویندوز) را انتخاب می کنیم و در قسمت وسط حالت ویندوز فرم (حالت معمول) و در پایین نام پروژه ، آدرس پروژه و نام سولوشن را انتخاب می کنیم.

نکته : تفاوت نام سولوشن با نام پروژه در این است که بطور مثال هنگامی که ما می خواهیم یک برنامه جامع که از چند پروژه تعریف شده است را بسازیم نام سولوشن می بایست متفاوت باشد . ولی در اینجا چون یک پروژه بیشتر نداریم ( برنامه های مبتدی و متوسط معمولاً اینطورین) پس اشکالی هم ندارد که  با نام سولوشن یکی باشد.

پس از زدن بر روی دکمه Ok پنجره اصلی کار با محیط برنامه نویسی نمایان می شود.

محیط ویژوال استودیو

قسمت ۱ : محیط بصری کار با فرم ویندوز است که می توانیم اشکال را روی آن بکشیم و خصویات آنها را تغییر دهیم.

قسمت ۲ : در تب toolbox کنترل هایی است که هر کدام از آنها را می توانیم بر روی فرم هایمان بکشیم و ظاهر برنامه را بسازیم . ( در مورد هر کدام از کنترل ها اگر خدا بخواهد در آینده توضیح خواهم داد) و در تب Server Explorer  جهت ارتباط با شبکه و دسترسی به دیتابیس های متصل به برنامه مربوط می شود.

قسمت ۳ : در محیط soution explorer شما به پروژه ها ، References های هر پروژه (کتابخانه ها و کامپوننت ها در این قسمت افزوده می شوند) فرم های هر پروژه (قسمت دیزاین و کدنویسی آن) ، فایل اصلی برنامه (program اولین فایلی که اجرا می شود و اولین فرمی که نمایش داده می شود از این فایل فراخوانی می گردد) و همچنین می توانیم پوشه ای از تصاویر ، فونت ها ، گزارش ها و همچنین فایل ها و کلاس هایی نیز اضافه کنیم .

قسمت ۴ : در قسمت Properties می توانیم خصویات هر کنترلی مانند فرم ها ، Textboxها ، buttonها ، lableها و … را ویرایش کنیم  که از این خصویات می توان id,name,text,color,size,… را نام برد.

قسمت ۵ : در قسمت output خطوط و روند اجرا برنامه را برایمان نشان می دهد و قسمت مهم Error List خطاهای برنامه را لیست می کند که با دبل کلیک روی خطا به محل خطا رفته و یکسری راهنمایی را به برنامه نویس می دهد (این قسمت عالیه و خیلی می تونه در روند پیشرفت برنامه نویسیتون کمکتون کنه)

قسمت ۶ : جهت اجرا برنامه می توانید روی دکمه play یا F5 و همچنین از منو Build (جهت ساخت پروژه بدون اجرا) و همچنین از کلیدهای F10وF11 جهت Trace و دنبال کردن خطوط برنامه استفاده نمایید .

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
آموزش Asp.Net آموزش VB.Net آموزش برنامه نویسی آموزش سی شارپ

درباره حسین رسولی

از سال 89 در زمینه طراحی اپلیکیشن های ویندوز ، موبایل و همچنین طراحی سایت فعالیت دارم و در حال حاضر مدیریت سایت جهان سورس را برعهده دارم و سعی می کنم روزانه آموزش ها و پروژه های برنامه نویسی را با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاه خود را بیان کنید

از ما حمایت کنید