متغیرها در جاوا

متغیرها در جاوا

متغیرها عناصری در زبان برنامه نویسی هستند که می توانند داده ها را در خود ذخیره نمایند. این داده ها می توانند از نوع عددی ، کاراکتری، رشته ای، آرایه ، آبجکت ها و … باشند. هنگامی که متغیر را تعریف می کنیم ، محلی از حافظه (با توجه به نوع آن) جهت نگهداری برای آن در نظر گرفته می شود. این متغیر ابتدا ممکن است دارای یک مقدار اولیه باشد ولی در طول برنامه، برنامه نویس این مقدار را می تواند تغییر دهد. لذا بدین جهت نیز به آن متغیر می گویند.

نحوه تعریف متغیرها :

در مثال بالا ابتدا نوع داده و بعد نام متغیر و بعد مقدار اولیه (اختیاری) . ولی اگر بخواهیم متغیرهای دیگری را نیز تعریف کنیم آنها را با کاما از هم جدا می کنیم.

چند نمونه از تعریف متغیرها را در زیر ببینید :

انواع متغیرها در جاوا :

  • متغیرهای محلی
  • متغیرهای کلاس (متغیرهای استاتیک)
  • متغیرهای کلاس (متغیرهای غیراستاتیک)

متغیرهای محلی :

متغیرهای محلی در یک متد ، سازنده یا یک بلاک ساخته می شود و هنگام خروج از آنها نیز متغیر از بین می رود. مثال زیر را ببینید:

متغیرهای کلاس (غیراستاتیک) :

متغیرهایی که در یک کلاس تعریف می شوند و در خارج از آن کلاس (یا داخل خود کلاس) توسط متدها ، سازنده کلاس یا هر بلاک دیگری مقداردهی و استفاده می گردند. متغیرهای یک کلاس زمانی که یک شی از کلاس تعریف میشود ، ساخته می شوند.

تعریف متغیرها در کلاس:

می توانیم در جای دیگری از برنامه از متغیرهای کلاس استفاده نماییم. (مانند متد اصلی برنامه)

متغیرهای استاتیک یک کلاس :

متغیرهای استاتیک مانند متغیرهای غیراستاتیک تعریف میشوند با این تفاوت که ابتدای آنها از کلمه کلیدی static استفاده می شود. متغیرهای استاتیک اغلب به عنوان یک ثابت استفاده میشوند. متغیرهای استاتیک آخرین مقداری را که بهشون میدیم حفظ می کنند و صفر نمی شوند مگر اینکه خودمون اون را تغییر بدیم. استفاده از متغیرهای استاتیک نادر است مگر اینکه final تعریف شوند و به صورت ثابت خصوصی یا عمومی استفاده شوند.(هنگامی که final تعریف شوند مقدار آن به هیچ عنوان تغییر نمی کند)

هنگام استفاده از متغیرها ، اول نام کلاس و بعد نام متغیر را می نویسیم. مانند زیر

 

 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
آموزش برنامه نویسی آموزش جاوا

درباره حسین رسولی

از سال 89 در زمینه طراحی اپلیکیشن های ویندوز ، موبایل و همچنین طراحی سایت فعالیت دارم و در حال حاضر مدیریت سایت جهان سورس را برعهده دارم و سعی می کنم روزانه آموزش ها و پروژه های برنامه نویسی را با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاه خود را بیان کنید

با عضویت در خبرنامه از تخفیفات ویژه سایت باخبر شوید

با عضویت در خبرنامه از تخفیفات ویژه سایت باخبر شوید

با موفقیت اشتراک شما ایجاد شد

از ما حمایت کنید