معرفی صفحات سراسری

صفحات سراسری یا صفحات Global

در این پست صفحات سراسری AppStart و PageStart را آموزش خواهیم داد.

قبل از راه اندازی وب : AppStart_

اغلب کدهای سمت سرور درون صفحات وب نوشته میشود. برای مثال اگر یک صفحه وب دارای اطلاعات ورودی و ثبت نام باشد ، کدهای سمت سرور نیز درون اون صفحه وب است. شما با ایجاد یک فایل AppStart_ در ریشه سایت خود می توانید کدهای قبل از راه اندازی سایت را درون آن ایجاد نمایید. هنگامی که این فایل وجود داشته باشد ASP.Net هر بار که صفحه ای برای اولین بار اجرا میشود ، قبل از آن کدهای درون AppStart_ را نیز اجرا می کند. در این فایل معمولاً مقدارهای سراسری ، شمارنده ها و نام های سراسری قرار می گیرد.

نکته ۱ : پسوند فایل AppStart باید همنام پسوند صفحه وبتان باشد : مثال AppStart.cshtml_

نکته ۲ : در ابتدای نام AppStart_ یک زیرخط گذاشتیم که باعث میشود مستقیماً دیده نشود. (جهت امنیت)

قبل از هر صفحه : PageStart_

به ازای هر پوشه در وب خود می توانید یک فایل بنام PageStart_ بسازید. این فایل نیز قبل از اجرای هر صفحه وب درون پوشه اجرا می گردد. معمولا جهت طرح بندی صفحات وب درون یک پوشه یا اینکه چک کردن کاربر قبل از اینکه وارد صفحه وب شود.

تصویر زیر کارکرد این دو فایل را نشان می دهد :

فایل appstart و فایل pagestartهنگامی که درخواست وارد شد ، Asp.net بررسی میکند که فایل AppStart_ وجود دارد یا خیر . اگر وجود داشت و اولین درخواست نیز بود کدهای AppStart_ اجرا میشود و روال ادامه می یابد در غیراینصورت AppStart_ اجرا نمی گردد و به مرحله بعد میرود . در مرحله بعدی قبل از اجرای صفحه وب ، بررسی میشود که فایل PageStart_ وجود دارد یا خیر. در صورت درستی کدهای فایل PageStart_ اجرا میشود و بعد به صفحه وب میرود و در نهایت پاسخ درخواست به کاربر ارسال میشود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
آموزش Asp.Net آموزش برنامه نویسی

درباره حسین رسولی

از سال 89 در زمینه طراحی اپلیکیشن های ویندوز ، موبایل و همچنین طراحی سایت فعالیت دارم و در حال حاضر مدیریت سایت جهان سورس را برعهده دارم و سعی می کنم روزانه آموزش ها و پروژه های برنامه نویسی را با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاه خود را بیان کنید

از ما حمایت کنید