معرفی HTML

معرفی html

html مخفف Hyper Text Markup Language به معنی زبان نشانه گذاری فوق متن است و زبانی استاندارد جهت طراحی صفحات وب می باشد . کلیه کدهای زبان های مختلف اعم از php،asp و غیره چه سمت سرور و چه سمت کاربر ،برای اینکه توسط مرورگر نمایش داده شود می بایست به کد html تبدیل شود . جهت طراحی صفحات اینترنت اگر با هر زبانی کار می کنید چه asp.net یا php و … شما می بایست با زبان html آشنایی داشته باشید . این دوره ما شما را با زبان ساده و روان html آشنا می کنیم. هر چند ویرایشگرها و IDE های مطرح مانند Visual studio قابلیت پشتیبانی از html را دارند ولی ما با یک notepad ساده آن را آموزش خواهیم داد (بدلیل راحتی کار ولی شما می توانید با هر ویرایشگری کار کنید)

بدنه html :

با تگ <html> شروع و با تگ </html> خاتمه می یابد .

تگ <body> بدنه اصلی صفحه است که محتوای قابل نمایش در بین این تگ قرار می گیرند .

در تگ <head> جهت تعریف سایر عناصر صفحه مانند اطلاعات متا ( توضیحات ، کلمات کلیدی ، نام نویسنده و …) تگ های مربوط به ایندکس صفحه (جهت معرفی به ربات های موتورهای جستجو) ، عنوان صفحه ، اسکریپ های داخلی و خارجی ، استایل شیت ها و … استفاده می شود.

ساخت اولین صفحه html :

ابتدا notepad را باز کنید و کدهای زیر را درونش کپی نمایید .

  • تگ <title> جهت نام (عنوان بالا) صفحه اینترنتی
  • تگ <h1> جهت عنوان های داخل صفحه
  • تگ <p> جهت نوشتن یک پاراگراف

گزینه save as را بزنید یک نام دلخواه با پسوند html انتخاب نمایید (مانند test.html) و در پایین پنجره قسمت encoding را برابر UTF8 قرار دهید و در آخر save را بزنید . خب اولین صفحه اینترنتی شما ساخته شد. 🙂 

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید :
آموزش HTML آموزش برنامه نویسی

درباره حسین رسولی

از سال 89 در زمینه طراحی اپلیکیشن های ویندوز ، موبایل و همچنین طراحی سایت فعالیت دارم و در حال حاضر مدیریت سایت جهان سورس را برعهده دارم و سعی می کنم روزانه آموزش ها و پروژه های برنامه نویسی را با شما به اشتراک بگذارم.

دیدگاه خود را بیان کنید

از ما حمایت کنید